Fiecare om are dreptul de a se dezvolta conform nevoilor și posibilităților proprii. Asociația Diakoniewerk oferă sprijin din acest punct de vedere prin serviciul de îngrijire la domiciliu pentru persoane adulte cu dizabilităţi. Fiecare persoană are dreptul să facă parte din societate, indiferent de cât de mare este nevoia de susținere din afară.

Pentru o viață independentă într-un mediu familiar

Serviciile mobile de îngrijire la domiciliu din Sebeș susțin oameni cu probleme diverse să își trăiască viața în mod independent într-un mediu familiar. Pentru aceasta ne orientăm în funcție de dorințele și abilitățile fiecărei persoane și creăm cadrul necesar pentru o viață împlinită.

Scopul nostru este ca beneficiarii să fie sprijiniți, astfel încât să atingă nivelul maxim de autonomie posibil fiecărui individ în parte.

Oferim persoanelor cu dizabilități următoarele servicii:

• ajutor la treburile casnice
  • ajutor la igiena corporală
  • preluarea documentelor medicale
  • însoțirea la vizitele la doctor
  • ajutor la cumpărături și la achiziționarea medicamentelor
  • închirierea de echipamente sanitare (scaun rulant, scaun pentru duș sau WC, cadru de mers)
  • ajutor pentru medicamente
  • ajutor pentru alimente
  • ajutor la tranzacții bancare
  • consiliere pentru persoane cu dizabilități
  • diverse activități pentru incluziune