Prin intermediul centrului social de consiliere, Asociația Diakoniewerk oferă sprijin și servicii concrete persoanelor aflate în situații extreme.

Prezenți pentru a alina suferința

Centrul social de consiliere din Sebeș a fost deschis în anul 2011 și are ca scop într-ajutorarea și alinarea suferinței persoanelor care trăiesc izolate de societate, care se confruntă cu probleme de sănătate sau nu dispun de mijloace financiare suficiente pentru a îşi asigura un trai decent. În atingerea acestui scop, centrul de consiliere colaborează cu Serviciul de Îngrijire la Domiciliu.

Localitatea Sebeș se află la o oră distanță cu mașina de Sibiu și oferă numeroase șanse pe piața muncii. Acest lucru face, însă, ca discrepanța dintre persoanele cu posibilităţi financiare crescute și cei fără posibilităţi să fie tot mai mare. Centrul de consiliere ajută lunar între 15 și 25 de persoane din Sebeș și împrejurimi.

Suntem alături de oameni aflați în situații extreme

• persoane cu dizabilități și familiile acestora
  • persoane în vârstă și persoane care necesită îngrijiri speciale
  • familii monoparentale și familii cu mulți copii