Scopul nostru este să creăm un cadru în care diversitatea să fie apreciată ca fiind benefică și în care fiecare persoană, independent de limitările sale, să aibă posibilitatea de a-și dezvolta potențialul. Incluziunea nu reprezintă așadar doar o obligație socială, ci și o șansă de a crea o societate plină de viață, inovativă și echitabilă, în care fiecare își poate găsi un loc și în care are drepturi egale.

Dans și teatru

Prin mișcare, gesturi și limbaj putem să exprimăm diverse emoții. Împreună cu terapeuta Bianca Babeș (teatru), formatoarea Lorelei Ghazawi (pantomimă) și artista Teresa Leonhard (dans) persoanele cu dizabilități au participat în ultimii ani la numeroase proiecte și au experimentat dansul, teatrul şi pantomima ca forme puternice de exprimare. Pentru aceasta au fost organizate diverse ateliere cu aceşti specialişti. În cadrul proiectului LEGENDE persoanele cu dizabiliăți au avut ocazia de a fi pe scenă alături de Corul de copii al Parohiei Evanghelice C.A. Sibiu. Vă puteți face singuri o impresie prin pozele încărcate aici.

În cadrul proiectului RĂDĂCINI copiii și tinerii din Centrele de Zi din Sebeș și Dumbrăveni au avut șansa să se întoarcă în trecut prelucrând într-un mod artistic elemente din istoria culturii rome cu scopul de a o cunoaște mai bine, susţinând astfel regăsirea rădăcinilor personale.
Urmăriți videoclipul

Spectacolul „EVERYTHING IS SO FRAGIL” s-a născut în cadrul unui atelier de dans de trei zile în octombrie 2020. Acest atelier și rezultatele sale fac parte din proiectul nostru mai mare numit ACTIVI PENTRU INCLUZIUNE.
Urmăriți videoclipul

Pictură și fotografie

Să realizezi o pictură sau să surpinzi momente speciale în imagini - acestea au fost noi experiențe pe care au putut să le trăiască tinerii care frecventează Centrul ocupațional din Sibiu. Acest proiect a făcut posibile diverse expoziții, acestea culminând cu un vernisaj în cadrul sălii de expoziții din Primăria Municipiului Sibiu. Acest proiect cultural a inclus vizite la muzee și un atelier de pictură şi fotografie.

Comunitate și prieteni

Cafeneaua - O dată pe săptămână persoanele cu dizabilităţi care ne frecventează centrele din Sebeș și Sibiu au posibilitatea de a petrece timp împreună într-o cafenea. Motto-ul acestor întâlniri îl reprezintă distracția și timpul cu prietenii, susținând ideea incluziunii și a participării active la viața socială. În completarea întâlnirilor regulate au fost organizate excursii comune, menite să îi ajute pe beneficiari să cunoască mai bine locul în care trăiesc. Astfel au vizitat Hosman, Rășinari, Gura Rîului și Mediaș.

Sport

În ultimii ani Centrul ocupaţional din Sibiu a avut şansa să colaboreze cu Clubul Sportiv Comunitar Sibiu pentru înfiinţarea echipei de baschet în scaun rulant "Zburătorii", având în prezent şi un menbru în echipă care participă în mod regulat la antrenamente. Această inițiativă a creat multe momente fericite și reușite personale. Participarea la Maratonul Internațional Sibiu este o șansă pentru câțiva beneficiari de a-și depăși propriile limite și ne bucurăm de mulți ani de faptul că putem alerga pentru un scop bun.